Exeter and District Basketball Association
Sunday November 19 2017 
Featured Sponsors

Immobilise.com
Blood.co.uk
Facebook
Teamer.net
mySportSite
278095 visitors
since September 6, 2008

RSS Feed

Individual Honours



 

League Game Awards

 

Most Valuable Player (Total)

 

Division I

 

                                    2008/9            Craig Sorrell                           Bridport Evolution

 

            Runner-Up                              Henry Conrad                        Exeter University I

 

                                    2009/10          Tomas Misiunas                     Broadclyst Bandits

 

            Runner-Up                              Brett Cooper                          Taunton Revolution

 

                                    2010/11          Rob RUDLING                         Torbay Tigers

 

            Runner-Up                              Barry WRIGHT                        North Devon

 

                                    2011/12          Alex BOYLE                             Exeter Nomads

 

            Runner-Up                              Jordan CULLEY                       Torbay Tigers

 

                                                            & William IMBO                     Broadclyst

 

                                    2012/13          Alex BOYLE                             Exeter Nomads

 

            Runner-Up                              Tadas KRIVICKAS                  Exeter University I

 

2013/14          Piotr LASON                           Crewkerne Thunder 

 

            Runner-Up                              George SINCLAIR                   Devon Peelers

 

2014/15          George SINCLAIR                   Exmouth Jesters I

 

            Runner-Up                              Jordan CULLEY                       Torbay Tigers

 

 

 

 

 

 

 

Division II

 

                                    2008/9            Dave Prywata                        Exeter Police

 

            Runner-Up                              Howard Smalley                    Broadclyst Bullets

 

                                    2009/10          Dave Prywata                        Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Rory McCallum                      Broadclyst Bullets

 

2010/11          Honyen YIN                            University III

 

            Runner-Up                              Patrick Mac WATTERS          Exmouth Jesters

 

                                    2011/12          Gerry LEGG-SAUNDERS         Weymouth Raiders

 

                                                            & Gareth ELLIS                       North Devon

 

                                    2012/13          Alex BOARDMAN                   Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Jordan DANIELS                     Weymouth Raiders

 

2013/14          Matt CUTHBERT                     Exmouth Jesters        

 

            Runner-Up                              Joshua CLIFFORD – WILLIAMS QE Crediton Chargers

 

2014/15          Rowan JEEFRIES TOLKSDORF            Exeter College

 

            Runner-Up                              Alex WINGFIELD                     Exmouth Jesters II

 

 

 

 

 

 

 

Ladies Division

 

                                    2009/9            Tamara Qur’an                       Exeter University

 

            Runner-Up                              Kath Holt                                Exeter Police

 

                                    2009/10          Georgina Paul                        Exeter Eagles

 

            Runner-Up                              Emily Ashford                        Newton Abbot Pacers

 

2010/11          Victoria BLACK                       Plymouth University

 

            Runner-Up                              Hannah WALLACE                 Taunton Tigers

 

                                    2011/12          Hannah WALLACE                 Taunton Huish Tigers

 

            Runner-Up                              Samantha JOHNSTON           Isca Bolts

 

                                    2012/13          Hannah PORTER                    Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Rashna VASWANI                  Plymouth University

 

2013/14          Hannah PORTER                    Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Carly LAWES                          Weymouth Huskies

 

2014/15          Masu GOMEZ-BETAMAN      Plymouth University

 

            Runner-Up                              Rebecca KIMBER                    Weymouth Huskies

 

 

 

 

 

 

 

Top Free-Throw Shooter (minimum of 25 attempts)

 

Division I

 

                                    2008/9            Graham Nesbitt (83.3%)        Nomads

 

            Runner-Up                              Josh Lemin (77.3%)                Exeter University I

 

                                    2009/10          Chris Shakya (81.5%)             Nomads

 

            Runner-Up                              Chris Sussner (74.1%)            Exeter University I

 

                                    2010/11          Clark AGAMBAR-FROUD (78.8%)Newton Abbot Pacers

 

            Runner-Up                              Iskander MELIKIAN (73.1%)  Exeter University I

 

                                    2011/12          Sean PORTER (77.5%)            Torbay Tigers

 

            Runner-Up                              Tomas MISIUNAS (77.3%)     Exeter Nomads

 

                                    2012/13          Gareth LAWS (81.3%)            Newton Abbot Pacers

 

            Runner-Up                              Tadas KRIVICKAS (80.7%)      Exeter University I

 

2013/14          Mark TURNER (77.8%)           Broadclyst     

 

            Runner-Up                              Tadas KRIVICKAS (76%)         Exeter University I

 

2014/15          Ross LITTLE (78.2%)                Torbay Tigers

 

            Runner-Up                              Kieron PALMER (77.1%)        Torbay Tigers

 

 

 

 

 

 

 

Division II

 

                                    2008/9            Jeremy Green (90%)               Exeter University II

 

            Runner-Up                              Robin Wilding-Webb (67%)  Newton Abbot Pacers

 

                                    2009/10          Clark Agambar-Froud (77%) Newton Abbot Pacers

 

            Runner-Up                              John Gentry (66.7%)              Newton Abbot Pacers

 

                                    2010/11          Cieran ELLARD (80%)             Exeter University III

 

            Runner-Up                              Honyen LIN (73%)                  Exeter University III

 

                                    2011/12          Gareth ELLIS (80%)                North Devon

 

            Runner-Up                              Barry WRIGHT (70.8%)          North Devon

 

                                    2012/13          Alex BOARDMAN (80.6%)     Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Kieran PALMER (71.3%)        YMCA Torbay Tigers

 

2013/14          Barry WRIGHT (75.8%)          North Devon

 

            Runner-Up                              Graham HILL (75%)                North Devon

 

2014/15          John ELLIS (76.9%)                 Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Josh WILLIAMS-CLIFFORD (76.6%)    Exeter College

 

 

 

 

 

 

 

Ladies Division

 

                                    2008/9            Ali Sinden (83.3%)                 Newton Abbot Pacers

 

            Runner-Up                              Kelly Francis (61%)                 Taunton Tigers Academy

 

                                    2009/10          Lauren Shawyer (69.2%)       Exeter Eagles

 

            Runner-Up                              Ali Sinden (67.6%)                 Newton Abbot Pacers

 

                                    2010/11          Georgina PAUL (66.7%)         Exeter Eagles White

 

            Runner-Up                              Ali SINDEN (59.5%)               Newton Abbot Pacers

 

                                    2011/12          Samantha JOHNSTON (54.3%) Isca Bolts

 

            Runner-Up                              Lucy SIZER (48%)                    Taunton Huish Tigers

 

                                    2012/13          Georgina PAUL (64.9%)         Exeter Eagles

 

            Runner-Up                              Emily FARTHING (52.2%)       Taunton Tigers

 

2013/14          Olga OZOLA (66%)                 Exeter Eagles

 

            Runner-Up                              Gemma RANDLES (60.6%)     Devon Peelers

 

2014/15          Gemma RANDLES (80.8%)     Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Grace HSU (62.2%)                 Plymouth University

 

 

 

 

 

Top ‘3-Pointer’ (total)

 

Division I

 

                                    2008/9            Craig Sorrell (52)                    Bridport Evolution

 

            Runner-Up                              Marc Eggleton (49)                Taunton Revolution

 

                                    2009/10          Brett Cooper (43)                  Taunton Revolution

 

            Runner-Up                              Marc Eggleton (41)                Taunton Revolution

 

                                    2010/11          Robin WILDING-WEBB (34)   Newton Abbot Pacers

 

            Runner-Up                              Marc EGGLETON (28)             Taunton Revolution

 

                                    2011/12          Jordan CULLEY (29 from 10)  Torbay Tigers

 

            Runner-Up                              Marius JUSKA (29 from 13)   Newton Abbot Pacers

 

                                    2012/13          Alex BOYLE (42 from 15)       Exeter Nomads

 

            Runner-Up                              Mark SCHROEDER (39 from 20) Taunton Development

 

2013/14          Gareth LAWS (47 from 10)    YMCA Torbay Tigers 

 

            Runner-Up                              Alex BOYLE (32 from 10)       Exeter Nomads

 

2014/15          George SINCLAIR (30 from 11) Exmouth Jesters I

 

            Runner-Up                              Joel de Lara BOND (25 from 12) Exeter University I

 

 

 

 

 

 

 

Division II

 

                                    2008/9            Robin Wilding-Webb (29)     Newton Abbot Pacers

 

            Runner-Up                              Howard Smalley (26)             Broadclyst Bullets

 

                                    2009/10          Adam Mitchell (35)                Broadclyst Bullets

 

            Runner-Up                              Robin Wilding-Webb (25)     Newton Abbot Pacers

 

                                    2010/11          Adam MITCHELL (59)             Broadclyst Bullets

 

            Runner-Up                              Cieran ELLARD (31)                ExeterUniversity III

 

                                    2011/12          Ciaren ELLARD (35)                Exeter University III

 

            Runner-Up                              Gareth ELLIS (24)                   North Devon

 

                                    2012/13          Cheuk CHOW (26)                  Exeter University III  

 

            Runner-Up                              Patrick MacWATTERS (24)    Exmouth Jesters I

 

2013/14          Gareth ELLIS (22)                   North Devon

 

            Runner-Up                              Jake WESTLAKE (19)              YMCA Torbay Tiger Cubs

 

2014/15          Josh WILLIAMS-CLIFFORD (41) Exeter College

 

            Runner-Up                              Piotr LASON (29)                   Weymouth Raiders

 

 

 

 

 

 

 

Ladies Division

 

2008/9            Tamar Qur’an (45)                 Exeter University

 

            Runner-Up                              Lauren Shawyer (15)             Exeter Eagles

 

                                    2009/10          Tamara Qur’an (50)               Exeter University

 

            Runner-Up                              Georgina Paul (22)                 Exeter Eagles

 

                                    2010/11          Emily DUNN (30)                    Exeter Eagles White

 

            Runner-Up                              Georgina PAUL (21)               Exeter Eagles White

 

                                    2011/12          Lucy SIZER (13)                       Taunton Huish Tigers

 

            Runner-Up                              Lenka BUKACKOVA               Newton Abbot Pacers

 

                                    2012/13          Katie HALL (20)                      Exeter University

 

            Runner-Up                              Lucy SIZER (13)                       Taunton Tigers

 

2013/14          Katie HALL (17)                      Exeter University

 

            Runner-Up                              Lydia SHAIKH (12)                  Taunton Tigers

 

2014/15          Masu GOMEZ-BETAMAN (20) Plymouth University

 

            Runner-Up                              Danielle CAULWELL (14)        Plymouth Raiders

 

 

 

 

 

 

 

Top Scorer (best average pts per game played)

 

Division I

 

2009/10          Brett Cooper (23.2)               Taunton Revolution

 

            Runner-Up                              Tomas Misiunas (19.4)           Broadclyst Bandits

 

                                    2010/11          Jordan CULLEY (28.6)             Torbay Tigers

 

            Runner-Up                              Barry WRIGHT (26.4)             North Devon

 

                                    2011/12          Jordan CULLEY (31.1)             Torbay Tigers

 

            Runner-Up                              Napoleon PHILLIPS (23.3)     Newton Abbot Pacers

 

                                    2012/13          Gareth LAWS (35.7)               Newton Abbot Pacers

 

            Runner-Up                              Tadas KRIVICKAS (28.4)         Exeter University I

 

2013/14          George SINCLAIR (37.8)         Devon Peelers           

 

            Runner-Up                              Alex BOYLE (28.9)                   Exeter Nomads

 

2014/15          George SINCLAIR (28.6)         Exmouth Jesters I

 

            Runner-Up                              Jordan CULLEY (27.6)             Torbay Tigers

 

 

 

 

 

 

 

Division II

 

                                    2009/10          Alex Fuhrman (26.5)              Weymouth Cowboys

 

            Runner-Up                              Clark Agambar-Froud (23.1) Newton Abbot Pacers

 

                                    2010/11          Adam COOPER (26.3)            Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Honyen LIN (22.9)                  Exeter University III

 

                                    2011/12          Gareth ELLIS (21.9)                North Devon

 

            Runner-Up                              Barry WRIGHT (19.3)             North Devon

 

                                    2012/13          Alex BOARDMAN (21.2)        Devon Peelers

 

            Runner-Up                              David SANCHES (19)              YMCA Torbay Tigers

 

2013/14          Mike LEWIS (21.6)                  QE Crediton Chargers          

 

            Runner-Up                              Alex FUHRMAN (18)               Weymouth Cowboys

 

2014/15          Michael LEWIS (27)                QE Crediton Chargers

 

            Runner-Up                              Josh WILLIAMS-CLIFFORD (22.4) Exeter College

 

 

 

 

 

 

 

Ladies Division

 

                                    2009/10          Lauren Shawyer (22.3)          Exeter Eagles

 

            Runner-Up                              Tamara Qur’an (22.2)            Exeter University

 

                                    2010/11          Michelle BERGER (20)            Plymouth University

 

            Runner-Up                              Gemma TWINE (18.6)            Devon Peelers

 

                                    2011/12          Hannah STRONG (22)            Exeter Eagles

 

            Runner-Up                              Elsa CROWTHER (18.2)          Exeter University

 

                                    2012/13          Emily FARTHING (17.1)          Taunton Tigers

 

            Runner-Up                              Kate CRIDLAND (15.4)           Isca Bolts

 

2013/14          Georgina PAUL (25)               Exeter Eagles

 

            Runner-Up                              Olga OZOLA (24.4)                 Exeter Eagles

 

2014/15          Masu GOMEZ-BETAMAN (20.2) Plymouth University

 

            Runner-Up                              Hannah PORTER (19.1)          Devon Peelers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Most Fouled in Act Of Shooting! (total)

 

Division I

 

                                    2008/9            Dzintars Kelkis (141)              Bridport Evolution

 

            Runner-Up                              Tomas Misiunas (93)              Broadclyst Bandits

 

                                    2009/10          Tomas Misiunas (113)            Broadclyst Bandits

 

            Runner-Up                              Brett Cooper (104)                Taunton Revolution

 

                                    2010/11          Rob RUDLING (78)                  Torbay Tigers

 

            Runner-Up                              Clark AGAMBAR-FROUD (66)Newton Abbot Pacers

 

                                    2011/12          Rob RUDLING (80)                  Torbay Tigers

 

            Runner-Up                              Jordan CULLEY (74)                Torbay Tigers

 

                                    2012/13          Alex BOYLE (116)                    Exeter Nomads

 

            Runner-Up                              Tadas KRIVASKAS (88)           Exeter University I

 

2013/14          Lasses BAK HANSEN (85)       Exeter University II   

 

            Runner-Up                              Tadas KRIVICKAS (75)                        Exeter University I

 

2014/15          Jordan CULLEY (86)                Torbay Tigers

 

            Runner-Up                              Alex BOYLE (64)                      Nomads

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Division II

 

                                    2008/9            Dave Prywata (107)               Exeter Police

 

            Runner-Up                              Robin Wilding-Webb (60)     Newton Abbot Pacers

 

                                    2009/10          Dave Prywata (79)                 Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Adam Cooper (74)                 Devon Peelers

 

                                    2010/11          Adam COOPER (92)               Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Giles HEAMEN (83)                Weymouth Raiders

 

                                    2011/12          Karl ROWLAND (91)               Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Barry WRIGHT (72)                North Devon

 

                                    2012/13          Ross LITTLE (98)                      YMCA Torbay Tigers

 

            Runner-Up                              Keiron PALMER (80)              YMCA Torbay Tigers

 

2013/14          Matt CUTHBERT (122)           Exmouth Jesters        

 

            Runner-Up                              Chris CANHAM (83)               Weymouth Cowboys

 

2014/15          Rowan JEEFRIES TOLKSDORF (100) Exeter College

 

            Runner-Up                              Cesaire DIONIO (99)               Exeter College

 

 

 

 

 

 

 

Ladies Division

 

                                    2008/9            Ellie Leader (47)                     Taunton Tigers Academy

 

            Runner-Up                              Helena Edmonds (45)            Exeter University

 

                                    2009/10          Sarah Blackburn (55)             Exeter Police

 

            Runner-Up                              Laura Yates (49)                     Exeter Police

 

                                    2010/11          Gemma TWINE (107)             Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Laura WOOLLACOTT (48)      Exeter Eagles Blue

 

                                    2011/12          Hannah WALLACE (44)          Taunton Huish Tigers

 

            Runner-Up                              Di BRUGGE (42)                      Devon Peelers

 

                                    2012/13          Emily FARTHING (69)             Taunton Tigers

 

            Runner-Up                              Katie RENOUF (64)                 Isca Bolts

 

2013/14          Gemma RANDLES (66)           Devon Peelers

 

            Runner-Up                              Hannah PORTER (62)             Devon Peelers

 

2014/15          Sarah BLACKBURN (61)         Isca Bolts

 

            Runner-Up                              Grace HSU (45)                       Plymouth University

 

 

 

 

 

 

 

Fouls Committed and Called! (Average)

 

Division I

 

2008/9            James Morgan                        Nomads

 

                                    2009/10          Robert Rudling                      Torbay Tigers

 

                                    2010/11          Andrew PIKE                          Exeter Nomads

 

                                    2011/12          Rob RUDLING                         Torbay Tigers

 

                                    2012/13          Craig PROTO                          Newton Abbot Pacers

 

                                    2013/14          James MORGAN                     Exeter Nomads

 

                                    2014/15          James MORGAN                     Nomads

 

Division II

 

                                    2008/9            Augustis Crawley                   Exeter University II

 

                                    2009/10          Tom Moore                            Exeter University III

 

                                    2010/11          N. LITTEN                                Exmouth Jesters

 

                                    2011/12          Mathew PATEY                      North Devon

 

                                  2012/13          Matthew CUTHBERT              Exmouth Jesters

 

                                                2013/14          Ryan PARKER – BOWLER      Exeter College

 

                                    2014/15          Rob WREY                              North Devon

 

Ladies Division

 

                                    2008/9            Lucinda Baines                       Newton Abbot Pacers

 

                                    2009/10          Maria Sevchenko                   Exeter Eagles

 

                                    2010/11          Becki WHITE                           Taunton Tigers

 

                                    2011/12          Ali SINDEN                              Newton Abbot Pacers

 

                                    2012/13           Manon LADHOUE                  Taunton Tigers

 

                                    2013/14          Shannon O’SULLIVAN                       Plymouth University

 

                                    2014/15          Danielle CAULWELL               Plymouth Raiders

 

Young Player of the Season

 

                        2012/13          Jordan DANIELS                     Weymouth Raiders

 

Runner Up                                          Matt CUTHBERT                     Exmouth Jesters

 

 

WILF GORMAN TROPHY ( Referee of the Year)

 

 

 

1988-89           R H WILLIAMS

 

1989-90           R H WILLIAMS

 

1990-91           M T MATTHEWS

 

1991-92           M T MATTHEWS

 

1992-93           D J W HEADON

 

1994-95           M T MATTHEWS

 

1996-97           P L GREEN

 

1997-98           S CORAM

 

1998-99           W R PARSLOE

 

2001-02           Chris F DAVIES

 

2002-03           Debbie RICHARDS

 

2003-04           Dave MONTGOMERY

 

2004-05           Dave SMOOTHY

 

2005-06           Dave HATREY

 

2006-07           Dave MONTGOMERY

 

2007-08           Paul GREEN

 

2008-09           Karl ROWLAND

 

2009-10           Grant BURRIDGE

 

2010-11           Paul SMITH

 

2011-12           Chris CHAPMAN

 

2012-13           Paul SMITH (77%)

 

2013-14           Darren BOLT (71%)

 

2015-15           Karl Rowland (71%, average rating 3 from 13 votes)

 

 

 

 



Founded 1960

Powered by mySportSite.com Team Website Platform
Terms and Conditions | Privacy Statement